Catalogue contributors*
Film programme contributors**

1. Lida Abdul
2. Açık Radyo

with contribution by Muntadas

3. Anne(x)

Oda Projesi (Özge Açıkkol, Güneş Savaş, Seçil Yersel) with contributions by Nakiye Boran, Gülsüm Çakır, Ece Eldek, Gülsün Karamustafa, Çağla Özbek & Merve Elveren as well as Gülçin Aksoy, Olcay Akyıldız, Pelin Başaran, Cemre Baytok, Kija Benford, Libia Castro, Aslı Duru, Balca Ergener, Yasemin Nur (Erkalır), Şifa Girinci, Beyhan Gültaşlar, Asako Iwama, Ayça İnce, Aslı Kıyak İngin, Bilge Kalfa, Ruken Kaplan, Burcu Serdar Köknar, Aysuda Kölemen, Aylin Önel, Didem Özbek, Nadin Reschke, Esra Sarıgedik Öktem, Anita Sezgener, Mürüvvet Türkyılmaz, Sibel Yardımcı, Yağmur Yıldırım, Katarina Zdjelar

4. Arahmaiani
5. Arazi Assembly

Zeynep Sıla Akıncı, Ruken Aydoğdu, Özge Çelikaslan, Leyla Keskin, Yelta Köm, Mezra Öner, Merve Gül Özokcu, Yıldız Tahtacı, Pelin Tan, Agit Ozdemir, Ekoloji Derneği and GaiaEkoloji

and Topological Atlas

Nishat Awan, Yelta Köm, Zahra Hussain, Lena Saraj, Ishita Sharma, Asim Rafiqui, Atelier Cartographique, İlke Şanlıer Yüksel, with contributions from Laajverd, Zahra Malkani and Second Practice

6. atelier d'architecture autogérée
7. Pustaka Bergerak

Nirwan Ahmad Arsuka in collaboration with volunteers of Pustaka Bergerak

8. Atıf Akın
9. Adlaw Sang Mananagat Fisherfolks’ Day

Martha Atienza and GoodLAND Association in collaboration with fisherfolks of Bantayan islands and neighbouring municipalities

10. Tarek Atoui
11. John Bell
12. Rustom Bharucha*
13. Bread and Puppet Theater

Clare Dolan, John Bell, Adam Cook, and Feride Eralp with contributions by Cengiz Özek

14. Çiğdem Buğdaycı*
15. Lucien Castaing-Taylor and Véréna Paravel**
16. Carlos Casas
17. Cooking Sections

with contributions by Akgün İlhan, Anadolu Meraları, Burçin Çıngay, Itri Levent Erkol, Melisa Bal, Mustafa Avcı and Gülinler

18. Crip Magazine

Eva Egermann with contributions by Elif Aybaş, Dilan Aydemir, Mel Baggs, Ipek Burçak, Eli Clare, Theresia Degener, Çınar Eslek, Kaan Göncü, Lana Grahek, Matthias Julian, Atelier Normalno, Alyson Patsavas, Araya Rasdjarmrearnsook, Jo Spence, Merhaba! Spektrum, Pelin Tan, Tuğçe Tuna, Sibel Yardımcı

19. Danarto dkk

Julian Abraham ‘Togar’ (artist, musician) / Saleh Husein (artist, musician) /  Sakdiyah Ma’ruf (stand-up comedian) / Anissa Rahadiningtyas (art historian) / HS Hairus Salim (writer, publisher) / Tamarra (artist) / Hyphen — (research group consisting of Ratna Mufida, Akmalia Rizqita “Chita”, Grace Samboh, and Rachel K. Surijata)

20. Devenir Universidad

Ursula Biemann, Hernando Chindoy Chindoy, Maria-Belen Saez de Ibarra, Waira Jacanamijoy, Flora Marcas, Ivan Vargas

21. Disobedience Archive [Ders Bitti]

Marco Scotini and Can Altay

22. Övül Ö. Durmuşoğlu*
23. Dumpling Post

Hrant Dink Foundation and 23.5 Hrant Dink Site of Memory (Neslihan Koyuncu Bali, Nayat Karaköse, Aslı Yolcu)

With contributions by Shahidul Alam, Erdem İlgi Akter, Levon Bağış, Ulaş Bayraktar, Gaye Boralıoğlu, Elvan Uysal Bottoni, Fethiye Çetin, Civan Er, Yıldız Horata, Sevilay Refika Kadıoğlu, Banu Karaca, Karin Karakaşlı, KAMER Foundation, İhsan Karayazı, Ercan Kesal, İoanna Kuçuradi, Kırkayak Kültür, Piyale Madra, Quin Minassian, Ceren Oykut, Yasemin Özcan, Sibil Çekmen, Silva Özyerli, Sibel Cuniman Pinto, Özge Samancı, Meri Çevik Simyonidis, Ohannes Şaşkal, Güneş Terkol, Takuhi Tovmasyan, Aylin Yazıcıoğlu, Serra Yılmaz, TUNCA, Zafer Yenal

24. Greg Dvorak*
25. École du soir in Istanbul: Archives sonores de la litérature noire

Convened by Christian Nyampeta, in close collaboration with Centre d’art Waza, Lubumbashi, and featuring contributions from an evolving group of guests and collaborators in Istanbul, Kigali and Lubumbashi, and within and beyond the Africa Cluster of Another Roadmap School (ARAC)

26. Marcelo Expósito**
27. Feminist Memory Project

Nepal Picture Library

28. Ângela Ferreira
29. Footsteps

Omar Berakdar and Çiğdem Öztürk

30. INLAND

in collaboration with Yerküre Kooperatifi and Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği

31. Green Papaya

Lesley-Anne Cao, Iris Ferrer, Noberto Roldan, Touki Roldan, Jel Suarez, Yuji de Torres, Dominic Zinampan

in collaboration with NPAA (United Progressive Artists and Architects) and PİST (Interdisciplinary Project Space İstanbul)

32. Anamika Haksar**
33. Newell Harry
34. David Harvey*
35. Taloi Havini
36. Heidrun Holzfeind**
37. Fang-tze Hsu**
38. INTERPRT

Nabil Ahmed, Olga Lucko, Svitlana Lavrenchuk, Filip Wesolowski, and Craig Sinclair

39. In time / On Ground

Merve Elveren & Çağla Özbek in collaboration with Women’s Library and Information Centre, mediated by Ayşe Düzkan, Merve Kaptan, Zeynep Sayın, Dilek Winchester and Çatlak Zemin

40. Lamia Joreige
41. Elif Kamışlı*
42. Payal Kapadia**
43. Gülsün Karamustafa
44. Dictionary of Sensitive Sounds

Elif Öner & Evrim Kavcar

45. KONDA Research and Consultancy
46. Renato Leotta
47. Charles Lim and Simryn Gill
48. Mariah Lookman

in collaboration with Kanıkey Güvenç Akçay (Ceng), Halime Atalay (İstanbul Kemenche) and Faysal Macit (Bendir and Tabla) of Tümata

49. Michael Marder*
50. Ruth McDougall*
51. Angela Melitopoulos and Kerstin Schroedinger
52. Alice Miceli
53. Migrant Ecologies Projects**

Lucy Davis with Zai Tang, Kee Ya Ting, Daniel Hui, Design Studio CROP

54. Carl Mika*
55. Nakamura Yuta
56. Mark Nash and Vladimir Seput**
57. Our-history-is-not-found-in-a-book

Don Marcelino López Juménez, Doña Roberta Pino Mis, and various artisans from Yucátan, Mexico, in collaboration with Laura Anderson Barbata

58. Nguyên Trinh Thi**
59. Marian Pastor Roces*
60. Zozan Pelivhan*
61. Maria Puig de la Bellacasa*
62. Pere Portabella**
63. Pathshala South Asian Media Institute
64. Poetry Channel

Süreyyya Evren, Mehmet Said Aydın, Donat Bayer, Zeliha B. Cenkci, Sevinç Çalhanoğlu, Cevat Çapan, Ersun Çıplak, Devrim Dirlikyapan, Haydar Ergülen, Mehmet Erte, Cem Kurtuluş, Bejan Matur, Mustafa Erdem Özler, Gonca Özmen, Anita Sezgener, Neşe Yaşın, Nâzım Hikmet, Faiz Ahmed Faiz, and Salima Hashmi

65. Pratchaya Phinthong with Chairat Polmuk
66. Araya Rasdjarmrearnsook
67. Ella Raidel**
68. Lisa Rave**
69. Riar Rizaldi**
70. SAHA Studio
71. Tita Salina and Irwan Ahmett
72. Ritu Sarin and Tenzing Sonam**
73. Shapono

Yanomami Owe Mamotima project participants, Sheroanawe Hakihiiwe and Laura Anderson Barbata

74. Lieko Shiga
75. Sim Chi Yin
76. Ahmet Öğüt and Silent University Team (Yelta Köm, Pelin Tan, Amal Jibril, Suha Nabhan)

organised in collaboration with Kunstverein in Hamburg

77. Catarina Simão

with contributions by Camilo de Sousa, Isabel de Noronha, Enoque Mate, José Baptista, and Moira Forjaz

78. Yehwan Song
79. Sriwhana Spong
80. Orkan Telhan
81. What are the birds thinking?
82. Chikako Yamashiro**
83. Yee I-Lann

in collaboration with Omadal Island Bajau and Sama DiLaut (Sulu and Celebes Seas) weavers: CT Aturdaya, Darwisa Binti Omar, Kinnuhong Binti Gundasali, Koddil Binti Tamunang, Noraidah Binti Jabarah, Roziah Binti Jalalid, Sanah Binti Belasani and filmmaker Andy Chia Chee Shiong

This is a live document that is continually being updated as the 17th Istanbul Biennial compost continues to turn and grow.

Yukarı
madebycat ®