Kunstverein Hamburg ve 17. İstanbul Bienali, Sessiz Üniversite Oryantasyon Programı'nı açıkladı

Sessiz Üniversite, Ahmet Öğüt tarafından başlatılan uluslararası bir eğitim platformu. 2012 yılında kurulan üniversitenin şu anda İsveç ve Almanya'da aktif şubeleri bulunuyor. Daha önce Amman, Atina, Londra, Hamburg ve Kopenhag'da faaliyet gösterdi. Şu anda ise Türkiye'de yeni bir şube kuruluyor. Temel motivasyonu, herkesin eğitim alma hakkına sahip olduğu ve sistemsel başarısızlıkların sığınma arayanları yasadışı ilan etmek için bir mazeret olmadığı inancıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için, yerinden edilmiş kişiler ve zorunlu göçmenler olan öğretim görevlileri, danışmanlar ve araştırma görevlileri tarafından yönetilen çapraz pedagojik programlar sunar. Platform, dil sınırlamaları veya bürokratik engeller olmadan çalışır.

Oryantasyon programı, bir dizi çevrimiçi dersi ve yerinde toplantıları içerecek. Bu dersler, sınır siyasetinin sınırlarının ötesinde hareket etmeye ve dünyanın her yerindeki kolektiflerle dayanışma içinde nasıl hareket edileceğine odaklanacak. Bu derslerin arasında Suriye'deki Şam Üniversitesi'nde Politika ve Ekonomi okumuş ve Stockholm'deki Sessiz Üniversite'nin ana koordinatörü olan Fahima Alnablsi'nin; 1998 yılında Kamerun'dan mülteci olarak göç eden ve Almanya'daki Bochum Ruhr Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi alanında yüksek lisans yapan, Sessiz Üniversite'nin Ruhr'daki yönetim ekibinden Bridget Fonkeu; Sessiz Üniversite Danışmanı Pelin Tan; İstanbul merkezli Migration Jam'in kurucu ortakları ve İstanbul'da yaşayan Sessiz Üniversite mensupları Suha Nabhan ve Amal Jibril; evrensel değerlere dayalı yaşam biçimlerinin oluşturulması, ayrımcılığın, adaletsizliğin ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik faaliyetlere odaklanan İmece İnsiyatifi'nden Mine Boztaş ve İrem Somer; Hamburg'daki Sessiz Üniversite yönetim ekibinin üyeleri Salah Zatar ve Odugbesan Abimbola ve birçok diğerleri tarafından verilecek Sessiz Üniversite Dersleri bulunuyor.

Sessiz Üniversite Oryantasyon Programı, SAHA'nın ek desteğiyle, Kunstverein Hamburg ve 17. İstanbul Bienali'nin işbirliğiyle düzenleniyor.

Yukarı
madebycat ®