This is a list of events taking place simultaneously with the 16th Istanbul Biennial. Events are listed by order of opening dates.

BORUSAN CONTEMPORARY

Group exhibition: They are Utterred and Left Unfinished All the Loves in the World II
14/09/2019 – 08/03/2020
Curator: Necmi Sönmez
Artists: U-Ram Choe, Roman Signer, Hans Kötter, Ayşe Erkmen, Chen Jiagang, Ricardo van Steen, Axel Hütte, Jerry Zeniuk, Ola Kolehmainen, Merve Şendil, Niko Luoma, Kalliopi Lemos, Marina Zurkow, Wang Sishun, Erdal İnci, Robert Mapplethorpe, Ruby Anemic, Domingo Milella, Brigitte Kowanz, Dominic Harris, Lynn Davis, Beat Zoderer, Allard Van Hoorn, Ulrich Erben, Boomoon, Hector Zamora, David Drebin, Charles Xelot, Michael Wolf, Miru Kim, Ekrem Yalçındağ, Universal Everything

Solo exhibition: Impermanence
14/09/2019 – 23/08/2020
Curator: Kathleen Forde
Artist: Bill Viola

Weekends only, 10.00–19.00

Baltalimanı Hisar Cd. Perili Köşk No: 5, Rumelihisarı, Sarıyer
borusancontemporary.com

İSTANBUL MODERN

Collection exhibition: In Pursuit of the Present
23/05/2018 – TBA
Curator: Levent Çalıkoğlu
Artists: Murat Akagündüz, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Deniz Aktaş, Peter Anders, Mehtap Baydu, Ramazan Bayrakoğlu, Sabri Berkel, Taner Ceylan, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, İpek Duben, Olafur Eliasson, İnci Eviner, Mehmet Güleryüz, Balkan Naci İslimyeli, Hüsamettin Koçan, Azade Köker, Maro Michalakakos, Sarah Morris, Hans Op de Beeck, Angel Otero, Kemal Önsoy, İrfan Önürmen, Necla Rüzgar, Sarkis, Güneş Terkol, Canan Tolon, TUNCA, Ömer Uluç, Zhan Wang, Nil Yalter, Jérôme Zonder

Solo exhibition: Two Archives, One Selection ‘Tracing Ara Güler’s Footsteps in Istanbul’
29/05 – 17/11/2019
Curator: Demet Yıldız
Artist: Ara Güler

Solo exhibition: You Tell Me
06/09/2019 – 02/02/2020
Artist: Canan Tolon

Tuesday-Saturday, 10.00-18.00; Thursday, 10.00-20.00; Sunday, 11.00-18.00

Asmalımescit Mh. Meşrutiyet Cd. No: 99, Beyoğlu
istanbulmodern.org

ELGİZ MUSEUM

Sculpture exhibition: 11th Terrace Exhibition ‘Is There Life On Earth?’
21/06 – 03/11/2019
Artists: Arif Çekderi, Aslı İrhan, Berkay Buğdanoğlu, Büşra Kölmük, Can Alpan, Caner Şengünalp, Cemre Demirgiller, Ceylan Dökmen Sakin, Çağdaş Erçelik, Duygu Deniz Bilgin, Esra Ekşi, Furkan Depeli, Gönül Nuhoğlu, Gözde Can Köroğlu, Gülnur Kılıç, Güzide Çalışal, Halil Daşkesen, İmdat Avcı, Işıl Kapu Özsakabaşı, Lale Altunel, Levent Ayata, Lidya Wassmuth, Merve Nur Okumuş, Muhammed Hanifi Zengin, Muzaffer Tuncer, Neslihan Pala, Özgür Mehmet Sakallı, Kemal Özkan Arslan, Tuncay Koçay, Yıldız Güner

Performance series: Superimposed
22/10 – 26/10/2019
Artist: Batu Bozoğlu

Group exhibition: New Selection from Elgiz Collection ‘Projection of Presence’
09/07 – 21/09/2019
Artists: Abdurrahman Öztoprak, Abidin Dino, Ahmet Oran, Alexander Liberman, Ali İsmail Türemen, Candeğer Furtun, Donald Baechler, Emmanuel Bornstein, Ergin İnan, Fahrelnissa Zeid, Fernando Canovas, Gilbert & George, Habip Aydoğdu, Jorge Pardo, Kemal Önsoy, Nejad Devrim, Rebecca Horn, Richard Prince, Stephan Balkenhol, Stephen Dean, Thomas Struth, Wang Xiaoshuang

Panel and drinks: Responsibility of Art to Shift the Sevent Continent
12/09/2019, 15.00-17.00
Organised by Elgiz Museum & The Klosters Forum
Participants: Prof. Alex David Rogers, Hakan Bulgurlu, Markus Reymann, Charles Avery
Venue: Beybi Giz Plaza, Maslak, İstanbul
theklostersforum.com

Group exhibition: Gaia Has a Thousand Names
13/09 – 12/10/2019
Organised by Elgiz Museum & The Italian Cultural Institute
Tuesday-Friday: 10.00-17.00
Saturday, 10.00-16.00
Curator: Tara Londi

Solo exhibition: Fragments of Crepuscule 
23/10/2019 – 11/01/2020
Artist: Nilüfer Ergin

Tuesday-Friday, 10.00-17.00; Saturday, 10.00-16.00

Maslak Mh. Maslak Meydan Sk. Beybi Giz Plaza, Sarıyer
elgizmuseum.org

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ANAMED

Archive exhibition: Archival Memories: Marcell Restle’s Research in Anatolia and Beyond
25/06 – 01/12/2019
Tuesday-Saturday, 10.00-18.30; Sunday, 12.00-18.30
Curators: Lioba Theis, Su Sultan Akülker, Caroline Mang
Venue: anamed Gallery

Koç Üniversitesi anamed, İstiklal Cd. No: 181, Beyoğlu
anamed.ku.edu.tr

KALE TASARIM VE SANAT MERKEZİ

Solo exhibition: Organic Surfaces
25/07 – 21/09/2019
Artist: Attila Galatalı

Arap Cami Mh. Hediye Sk. No: 6, Beyoğlu
kaletasarimsanatmerkezi.org

PRINCE ISLANDS MARINE LIFE AND SPORTS ASSOCIATION

Group exhibition: Deep Current
25/08 – 22/09/2019
Every day, 09.00-16.00
Organiser: Özge İnal
Artists: Alper Aydın, Hera Büyüktaşçıyan, Sibel Horada
Venue: Halki Theological School, Ümit Tepesi No: 5, Heybeliada, Adalar
adysk.org

BALLON ROUGE COLLECTIVE

Solo exhibition: Nutrition for a Better Life (Compre Chatarra)
01/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 12.00-18.00
Curator: Nicole O’Rourke
Artist: Carmen Argote
Venue: Şahkulu Sk. No: 15 Galata, Beyoğlu
ballonrougecollective.com

ADAHAN-1 GALERİ

Group exhibition: Where the Dust Remains
03/09 – 30/09/2019
Curator: Derya Kazan
Artists: Tarık Ceddi, Burak Eren Güler, Derya Kazan, Muhittincan, Ezgi Vural

Group exhibition: The Adahan Expedition
05/10 – 31/10/2019
Curator: Sven Nowak
Artists: Jens Emde, Renate Geiter, Işıl Gönen, Annette Grinda, Didem Kavuzlu, Katja Kempe, R.J. Kirsch, Ela Mergels, Jo Pellenz, Ursula Traschütz

Every day, 10.00-19.00

Asmalımescit Mh. Meşrutiyet Cd. General Yazgan Sk. No: 14, Şişhane, Beyoğlu

ANNA LAUDEL GALLERY

Group exhibition: Intergalactic
03/09 – 20/10/2019
Tuesday-Saturday, 12.00-19.00
Sunday, 12.00-18.00 or by appointment
Curator: İpek Yeğinsü
Artists: Ali Miharbi, Ali İbrahim Öcal, Alper Derinboğaz, Beyza Boynudelik, Ekin Su Koç, Emin Mete Erdoğan, Horasan, İrem Tok, Meltem Sırtıkara, Merve Şendil, Özcan Saraç, Şafak Çatalbaş

Bankalar Cd. No: 10, Karaköy, Beyoğlu
annalaudel.gallery

BİLSART

Group exhibition: Abstract Lies (Chapter 1)
03/09 – 14/09/2019
Curator: Aslı Seven
Artists: Huo Rf & Abdi Cadani

Solo exhibition: A Dinner with Friends
18/09 – 28/09/2019
Curator: Aslı Seven
Artist: Kadir Kayserilioğlu

Tuesday-Saturday, 10.00-18.00

Evliya Çelebi Mh. Kıblelizade Sk. No: 5/A, Beyoğlu
bilsart.com

BÜROSARIGEDİK

Solo exhibition: Game
03/09 – 03/10/2019
Every day, 10.00-18.00
Artist: Erdil Yaşaroğlu
Venue: Yapı Kredi bomontiada, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Merkez Mh. Silahşör Cd. Birahane Sk. No: 1, Şişli

Video project: Tahtakale
05/09 – 05/10/2019
Every day, 11.00-18.00
Artist: Ergin Çavuşoğlu
Venue: Mebusan 25, Meclis-i Mebusan Cd. No: 25, Tophane, Beyoğlu

Video project: I hate America and America hates me
05/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.00
Organiser: Merdiven Art Space
Artist: Vahap Avşar
Venue: Mebusan 25, Meclis-i Mebusan Cd. No: 25, Tophane, Beyoğlu

Solo exhibition: Open Studio
05/09 – 14/09/2019
Every day, 10.00-18.00
Open day with artist’s presence: 12/09/2019, 10.00-18.00
Artist: Gülsün Karamustafa
Venue: Studio Gülsün Karamustafa, Kazancı Selim Sk. No: 8, Balat, Fatih

SALT

Solo exhibition: Our Blissful Souvenirs
03/09 – 29/12/2019
Tuesday- Saturday, 10.00-20.00;
Sunday, 12.00-18.00
Curators: Amira Akbıyıkoğlu (SALT), Ahu Antmen
Artist: Nur Koçak

SALT Beyoğlu, İstiklal Cd. No: 136, Beyoğlu
SALT Galata, Bankalar Cd. No: 11, Beyoğlu
saltonline.org

DAİRE SANAT

Solo exhibition: Endearment, Divinement, Contentment
04/09 – 03/11/19
Tuesday-Saturday, 11.00-18.30
Artist: CANAN

Akarsu Cd. Şimşirci Sk. Santral Apt. No: 11, Cihangir
dairesanat.com

LEICA GALLERY ISTANBUL & ARA GULER MUSEUM

Exhibition: Hollows and Mounds: A Take on Göbekli Tepe
04/09 – 15/12/19
Tuesday-Sunday, 11.00-18.00
Artists: Ara Güler, Sinem Dişli

Yapı Kredi bomontiada | Eski Bira Fabrikası, Merkez Mh. Birahane Sk. No: 1, Bomonti, Şişli

GAMA GALLERY

Solo exhibition: Fall in Red
04/09 – 21/09/2019
Tuesday-Saturday, 13.00-19.00
Curator: Ayça Okay
Artist: Meral Yıldız

Turnacıbaşı Cd. No: 21, Beyoğlu
gamagallery.com

ÖKTEM AYKUT

Solo exhibition: Spatial Conditions
04/09 – 09/11/2019
Tuesday-Saturday, 12.00-19.00
Artist: Sinan Logie
Venue: Ark Kültür, Batarya Sk. No: 2, Cihangir, Beyoğlu

Solo exhibition: Waiting for Life
06/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 12.00-19.00
Artist: Aret Gıcır
Venue: Öktem Aykut, Aybastı Sk. No: 3, Şişhane

Solo exhibition: Four or Five Exercises of Acephalia
10/10 – 09/11/2019
Tuesday-Saturday, 12.00-19.00
Artist: Francesco Albano
Venue: Öktem Aykut, Aybastı Sk. No: 3, Şişhane
oktemaykut.com

ARTSÜMER

Solo exhibition: Organ Panic
05/09 – 12/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.30
Artist: Bahar Yürükoğlu

Kemankeş Mh. Mumhane Cd. No: 46-50/1, Karaköy
artsumer.com

SEVİL DOLMACI ART GALLERY

Solo exhibition: Through Silence
05/09 – 05/10/2019
Monday-Saturday, 10.30-19.00
Artist: Şahin Demir

St Regis Hotel -1. Kat, Mim Kemal Öke Cd. No: 35, Teşvikiye
sevildolmaciartgallery.com

SEVİL DOLMACI SANAT DANIŞMANLIĞI

Solo exhibition: We Forget to Think We Are Born
09/09 – 25/10/2019
Monday-Saturday, 10.30-18.00
Curator: Javier Mejia
Artist: Rafael Gomez Barros

Maçka Cd. Narmanlı Apt. No: 24/32, Teşvikiye
sevildolmaci.com.tr

X-IST

Solo exhibition: All Work and No Play
05/09 – 19/10/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-19.30
Artist: Murat Palta

Juma Binası, Kemankeş Karamustafa Paşa Mh. Mumhane Cd. No: 50 K: 2, Beyoğlu
artxist.com

ART ON ISTANBUL

Group exhibition: Part Whole II
04/09 – 26/10/2019
Tuesday-Sunday, 10.00-19.00
Curator: Gökşen Buğra
Artists: Guido Casaretto, Canan Dağdelen, Şakir Gökçebağ, Nuri Kuzucan, Seçkin Pirim

Hanif Binası, Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. Oteller Sk. No: 1/A, Beyoğlu
artonistanbul.com

PG ART GALLERY

Solo exhibition: Monumental Destruction
05/09 – 04/10/2019
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00
Artist: Hasan Pehlevan

Firuzağa Mh. Çukurcuma Cd. No: 40/1, Beyoğlu
pgartgallery.com

C.A.M. GALERİ

Solo exhibition: Reserved for the Men I’ve Never Become
05/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-18.30
Artist: Sinan Tuncay

Çukurcuma Cd. No: 38/A, Çukurcuma, Beyoğlu
camgaleri.com

LABİRENT SANAT GALERİSİ

Solo exhibition: Integration–Disintegration
05/09 – 19/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-19.00
Curator: Gülben Çapan
Artist: Sefa Çakır

Asmalı Mescit Mh. Sofyalı Sk. No: 22 K: 1, Beyoğlu
labirentsanat.com

MİXER

Solo exhibition: This Is Not Us, This Is What Remained From Us
05/09 – 12/10/2019
Artist: Ali Şentürk

Group photography exhibition: Lens’19 ‘Essays’
17/10 – 30/11/2019
Curator: Sena Çakırkaya
Artists: Barbara - Zafer Baran, Kerem Ozan Bayraktar, Melis Cantürk, Orhan Cem Çetin, Görkem Ergün, Baha Gelenbevi, Ahmet Öner Gezgin, Cemil Batur Gökçeer, Ege Kanar, Sabit Karamani, Zeynep Kayan, Şahin Kaygun, Cansu Korkmaz, Aslı Narin, Selen Solak, Selim Süme, Sergen Şehitoğlu, Yusuf Murat Şen, Sencer Vardarman

Tuesday-Saturday, 11.00-19.00

Kemankeş Mustafa Paşa Mh. Mumhane Cd. No: 46-50 K: -1 ve 0, Tophane, Beyoğlu
mixerarts.com

SANATORIUM

Solo exhibition: Rocks and Winds, Germs and Words
05/09/2019 – 13/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-19.00
Curator: Kevser Güler
Artist: Kerem Ozan Bayraktar

Kemankeş Mh. Mumhane Cd. Laroz Han No: 67/A , Karaköy, Beyoğlu
sanatorium.com.tr

THE PILL

Solo exhibition, performance: Denizens
05/09 – 26/10/19
Artist: Leylâ Gediz (with guest artist Deniz Pasha)
Performance: 05/09/2019, 18.30; 12/09/2019,15.00; 12/09/2019, 17.00

Solo exhibition: Así Fue
31/10 – 21/12/19
Curator: Suela J. Cennet
Artist: Daniel Otero Torres
Tuesday-Saturday, 10.00-18.00

Ayvansaray Mh. Mürselpaşa Cd. No: 181, Balat
thepill.co

MERDİVEN ART SPACE

Solo exhibition: The Missing T
05/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.00
Artist: Ahmet Öğüt
Venue: Merdiven Art Space, Murat Han, Meclis-i Mebusan Cd. No: 31 K: 1, Fındıklı, Beyoğlu

Group exhibition: Winter is Coming
05/09 – 05/10/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.00
Artists: Halil Altındere, Şener Yılmaz Aslan, Osman Bozkurt, Fulya Çetin, Mehmet Dere, Erdal Duman, Fırat Engin, Leyla Emadi, Didem Erbaş, Berat Işık, Ferhat Özgür, Kerim Zapsu
Venue: Mebusan 25, Meclis-i Mebusan Cd. No: 25, Tophane, Beyoğlu
merdivenartspace.com

THE CIRCLE

Group exhibition and panel: gemss - Young Architects Selection and Exhibition
05/09 – 12/10/2019
Monday-Saturday, 10.30-17.30
Curator: Sait Ali Köknar
Participants: Alper Derinboğaz, Bihter Çelik, Birge Yıldırım Okta, Burak Pekoğlu, Büşra Al, Cihan Sevindik, Evren Başbuğ, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Ilgın Avcı, Melike Altınışık, Oral Göktaş, Ramazan Avcı, Sevince Bayrak, Zuhal Kol

Tomtom Mh. Kumbaracı Yokuşu Tercüman Çıkmazı No: 16/1, Beyoğlu
circle-o.com

PİLOT GALERİ

Solo exhibition: Close-Up
06/09 – 12/10/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-18.30

Artist: İrem Tok Sıraselviler Cad. No: 85/A, Beyoğlu
pilotgaleri.com

PI ARTWORKS

Solo exhibition: Ankara-Istanbuk
03/09 – 30/09/2019
Tuesday-Sunday, 10.00-17.00
Artist: Osman Dinç

Venue: MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tek Kubbe Salonu, Boğazkesen Cad.  Defterdar Yokuşu No: 2 Tophane, Beyoğlu

Solo exhibition: Suspended
06/09 – 02/11/2019
Monday- Saturday, 10.00-19.00
Artist: İz Öztat

Mumhane Cd. No: 48-50/3,
Karaköy
piartworks.com

ARTNIVO

Performance, group exhibition: Happening Now
03/09 – 22/09/2019
Tuesday-Sunday, 12.00-19.00
Curator: Özge İnal
Artists: Gizem Aksu, Alper Aydın, Selin Balcı, Zeynep Beler & Emin Yu, Fatma Çiftçi, Pınar Derin Gençer, Nazlı Gürlek, Onur Karaoğlu, CM Kösemen, Seyhan Musa & Mehmet Öğüt, Aydın Teker, TUNCA, Gülhatun Yıldırım

Sıraevler No: 21, Akaretler Beşiktaş
artnivo.com

TOPHANE-İ AMİRE KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

Solo exhibition: Opalism
05/09 – 05/10/2019
Tuesday-Sunday, 10.00-17.00
Artist: Sakit Memmedov
Organiser: SOCAR Turkey
Venue: Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Sergi Salonu, Kılıç Ali Paşa Mh. Defterdar Yokuşu No: 2, Beyoğlu

EVİN ART GALLERY

Group exhibition: Endless!
06/09 – 26/10/2019
Monday-Saturday, 11.00-19.00
Catalogue launch: 28/09/2019, 15.00-18.00
Curator: Nihal Elvan Erturan
Artists: Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Ergin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu, Tuğçe Ulugün Tuna

Performance: Decomposed
06/09/2019, 18.00-21.00; 13/09/2019, 20/09/2019, 27/09/2019, 04/10/2019, 11/10/2019, 18/10/2019, 25/10/2019, 11.00-19.00
Curator: Tuğçe Ulugün Tuna
Dancers: Ekin Ançel, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Önce, Hilal Sibel Pekel, Ufuk Fakıoğlu, Tuğçe Ulugün Tuna

Büyük Bebek Deresi Sk. No: 13, Bebek, Beşiktaş
evin-art.com

GALERIST

Solo exhibition: Magnet and the Moon
06/09 – 12/10/2019
Tuesday- Saturday, 11.00-19.00
Curator: Kevser Güler
Artist: Nilbar Güreş

Meşrutiyet Cd. No: 67/1, Tepebaşı, Beyoğlu
galerist.com.tr

GALERİ NEV ISTANBUL

Solo exhibition: GRAFT
06/09/2019 – 26/10/2019
Tuesday- Saturday, 11.00-18.30
Artist: Ahmet Doğu İpek
İstiklal Cd. Mısır Apt. No: 163 K: 4, Beyoğlu
galerinevistanbul.com

GALERİ APEL

Group exhibition: Reading Corner 2019
07/09/2019 – 31/10/2019
Tuesday- Saturday, 11.30-18.30
Curator: Nuran Terzioğlu
Artists: Cem Aydoğan, Esra Carus, Sakine Çil, Dilek Demirci, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Yorgos Giotsas, Güler Güngör, Lerzan Özer, Leyla Sakpınar, Elvan Serin, Zeynep Perinçek Signoret, Maria Sezer, Gamze Taşdan, Mürüvvet Türkyılmaz, Sinem Üstün, Hande Varsat, Shirley Verette.

Hayriye Cad. No:7, Galatasaray, Beyoğlu
galleryapel com

PROTOCINEMA

Solo exhibition: Bitcoin Mining and Field Recordings of Ethnic Minorities
07/09 – 10/11/2019
Wednesday-Saturday, 12.00-18.00
Artist: Liu Chang
Venue: Mebusan 25, Kılıçali Paşa Mh. Meclis-i Mebusan Cd. No: 25, Beyoğlu

Group exhibition: Protocinema Emerging Curator Series
09/09 – 15/10/2019
Monday-Friday, 09.00-21.30;
Saturday, 10.00-21.30
Curator: Annelie Graf
Artist: Julien Prévieux
Venue: Fransız Kültür Merkezi, İstiklal Cd. No: 4, Beyoğlu, İstanbul
protocinema.org

KIRAATHANE LITERATURE HOUSE

Film screening and talks on contemporary arts
07/09/2019
Loop film screening: Paris Is Burning
11.00-17.00
Talks on contemporary arts: Bas Van Beek
17.00-19.00

Talks on contemporary arts: As Istanbul Biennial Gets Underway ‘Baldwin in Büyükada’
12/09/2019, 17.00-19.00
Artists: Glenn Ligon, Aykan Safoğlu

Photography exhibition: Madam Marta Amati
23/09 – 29/09/2019
Monday-Sunday, 11.00-19.00
Artists: Berge Arabian, Rita Ender

Film screening and talks on contemporary arts
28/09/2019
Loop film screening: Off-White Tulips
11.00-17.00
Talks on contemporary arts: Aykan Safoğlu, 17.00-19.00
Director and speaker: Aykan Safoğlu

Group exhibition: Beyond Language
04/10 – 26/10/2019
Monday-Saturday, 11.00-19.00
Curator: Benedetta Casagrande, Lara Özdoğan
Artists: Lucie Khahoutian, Tami Izko & Federico Clavarino, Ceyda Karakaş, Ruyin Nabizadeh, Sara Palmieri, Mahyar Kalari, Coquelicot Mafille, Giulia Savorani & Francesco Martinazzo, Pınar Kayar

Solo exhibition: Dark Matter
01/11 – 30/11/2019
Monday-Saturday, 11.00-19.00
Artist: Ani Çelik Arevyan

Asmalı Mescit Mh. Yemenici Abdüllatif Sk. No: 1, Beyoğlu
kiraathane.com.tr

ADAS (ARCHITECTURE DESIGN ART SPACE)

Solo exhibition: Monster {ge.net.i.cal.ly mod.i.fied}
08/09 – 10/11/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.00
Artist: Ali Cabbar
Çalışkan Sk. No: 33/A, Seyrantepe
adas.ist

AKBANK SANAT

Solo exhibition: self/trans-lation
09/09 – 31/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-19.30
Curator: Hasan Bülent Kahraman
Artist: Sudarshan Shetty

İstiklal Cd. No: 8, Beyoğlu
akbanksanat.com

DİRİMART

Group exhibition: Ad Infinitum
09/09 – 10/11/2019
Tuesday-Saturday, 10.00-19.00;
Sunday, 12.00-19.00
Curator: Ceren Erdem
Artists: Ayşe Erkmen, Lucia Koch, Alicja Kwade, Sarah Morris, Sarkis, Taldans, Nasan Tur, Ebru Uygun, Jorinde Voigt

Hacıahmet Mh. Irmak Cd. No: 1-9, Dolapdere
dirimart.com

EVLİYAGİL  DOLAPDERE

Group exhibition: Choose One Master – Nature
09/09 – 10/11/2019
Wednesday-Sunday, 11.00-17.00
Curator: Beral Madra
Artists: Ahmet Elhan, Ali Kabas, Can Akgümüş, Handan Börütecene, Memo
Kösemen, Nilhan Sesalan, Raziye Kubat, Sadık Arı, Serhat Kiraz, Sibel Horada, Xurban

Serdar Ömer Paşa Cd. No: 11, Beyoğlu
muzeevliyagil.com

PİLEVNELİ GALLERY

Solo exhibition, space installation: Sometimes it’s better than ever
09/09 – 02/11/2019
Tuesday-Saturday, 10.00-18.00 (Open on Sunday 15/09)
Artist: Tobias Rehberger
Venue: Pilevneli Dolapdere, Yenişehir Mh. Irmak Cd. No: 25, Beyoğlu

Solo exhibition: Stare into the Sun
10/09 – 27/10/2019
Tuesday-Sunday, 10.00-18.00
Artist: Cleon Peterson
Venue: Pilevneli Mecidiyeköy

Solo exhibition: Time of the Salt
10/09 – 27/10/2019
Artist: Erdoğan Zümrütoğlu
Tuesday-Sunday, 10.00-18.00
Venue: Pilevneli Mecidiyeköy

Solo exhibition: The Vivisector
10/09 – 27/10/2019
Artist: Johan Creten
Tuesday-Sunday, 10.00-18.00
Venue: Pilevneli Mecidiyeköy

Fulya Mh. Büyükdere Cd. No: 76, Mecidiyeköy
pilevneli.com

RIVERRUN

Solo exhibition: The Fire
10/09 – 09/11/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-19.30
Organiser: Norgunk
Artist: Aliye Berger
Venue: Riverrun - Ariel, Hacımimi Mah. Boğazkesen Cd. No: 31, Beyoğlu

Solo exhibition: A Glossary of Distance and Desire (An Ongoing Attempt)
10/09 – 09/11/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-19.30
Organiser: Norgunk
Artist: Meriç Algün
Venue: Riverrun - Bunker Sergileri, Hacımimi Mah. Boğazkesen Cd. No: 31, Beyoğlu

ISTANBUL’74

Solo exhibition: ısthmus
10/09 – 28/09/2019
Monday- Friday, 10.00-18.00;
Saturday, 12.00-18.00
RSVP: rvsp@istanbul74.com
Artist: José Parlá
Venue: Vişnezade Mh. Süleyman Seba Cd. No: 1-3, Akaretler, Beşiktaş
istanbul74.com

PLASTIC TWIST

Open Dialogue and Idea Award Ceremony: The Art of Making a New Plastic Economy
10/11/2019
Sunday 13.00-16.00
RSVP: Aslıhan Kağnıcı (aslihan.kagnici@tages.biz, +90 (212) 223 21 01)
Organiser: Leyla Arsan
Participants: Athena Vakali, Vasileios Psomiadis, Julie Harboe, Patricia Wolf, Yash Shekhawat, Jonas Martens, Mirko Koscina, David Manset, Manon van Leeuwen, Sabine Biesheuvel, Ana Maria Martinez Cardona, Athanasia Nikolopoulou, Aslıhan Kağnıcı, Erdem Gülgener
Venue: Pera Müzesi, Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No: 65, Beyoğlu
ptwist.eu

TESISART

Group exhibition: Lonely Stars in the Sky
10/09 – 10/11/2019
Monday-Saturday, 10.00-20.00; Tuesday, 10.00-17.00
Curators: Sesalan&Boudevin
Artists: Nejat Çınar, Nilhan Sesalan, Cengiz Yüzsever
Venue: Kurşunlu Han, Arap Cami Sk. Kürekçiler Kapısı No: 47/14, Karaköy

PİRAMİD SANAT

Group exhibition: Memory of Unconsciousness
10/09 – 17/09/2019
Monday-Saturday, 10.00-20.00;
Sunday, 13.00-20.00
Artists: Valentin Popov & Drew Altizer, Victor Sydorenko

Feridiye Cd. No: 25, Taksim
piramidsanat.com

HAYY AÇIK ALAN

Group exhibition, fanzine: The F Project
10/09 – 20/09/2019
Monday-Saturday, 11.00-19.00,
Friday, 11.00-20.00
Curator: Ümit Altıntaş
Artists: Yunus Ak, Ilgın Deniz Akseloğlu, Cenkhan Aksoy, Gizem Hız Altıntaş, Umut Altıntaş, Özgür Demirci, Orkun Destici, Canan Erbil, Fevkalade (Emre Parlak, Deniz Cem Önduygu), Cemil Batur Gökçeer, Borga Kantürk, Okay Karadayılar, Ezgi Ceren Kayırıcı, Melike Koçak, Toros Mutlu, Aslı Narin, Metehan Özcan, Sarp Sözdinler, Melike Taşcıoğlu, Kusay Tatlı, Berkay Tuncay, Merve Ünsal, Erdem Varol
Venue: Kırathaane İstanbul Edebiyat Evi, Asmalı Mescid Mh. Yemenici Abdüllatif Sk. No: 1, Beyoğlu
kiraathane.com.tr

DEPO

Group exhibition: When the Present is History
11/09 – 10/11/2019
Curator: Daphne Vitali
Artists: Zbynek Baladran, Eric Baudelaire, Ege Berensel, Rossella Biscotti, Banu Cennetoğlu, Barış Doğrusöz, Eirene Efstathiou, Alessandra Ferrini, Johan Grimonprez, Ivan Grubanov, Yota Ioannidou, Deimantas Narkevičius, Ines Schaber & Avery F. Gordon, Rayyane Tabet, Stefanos Tsivopoulos, Vangelis Vlahos, Maria Helene Bertino & Dario Castelli & Alessandro Gagliardo

Solo exhibition: Attending the Void
11/09 – 03/11/2019
Artist: Dilek Winchester
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00

Lüleci Hendek Cd. No: 12, Tophane
depoistanbul.net

SABANCI ÜNİVERSİTESİ KASA GALERİ

Group exhibition: Climate of Another Universe
11/09 – 25/10/2019
Monday-Saturday, 10.00-17.00
Curator: Derya Yücel
Artists: Cengiz Tekin, Sedat Akdoğan

Bankalar Cd. No: 2, Karaköy
kasagaleri.sabanciuniv.edu

GALERİ NEV

Group exhibition: The Whole Planet Was Inside
11/09 – 19/10/2019
Tuesday- Saturday, 11.00-18.00
Curator: Deniz Artun
Artists: Erol Akyavaş, Yüksel Arslan, Mehtap Baydu, Semiha Berksoy, Selim Cebeci, Nejad Devrim, Candeğer Furtun, Eda Gecikmez, Zeren Göktan, Nermin Kura, Sefer Memişoğlu, Necla Rüzgar, Anıl Saldıran
Venue: Maçka Sanat Galerisi, Mim Kemal Öke Cd. No: 31/A, Maçka
galerinev.art

SAINT-JOSEPH PRIVATE FRENCH HIGH SCHOOL ISTANBUL

Solo exhibition: My Ribs Heave, Variations on Being
11/09-25/10/2019
Coordinator: Gizem Karakaş
Artist: Ekin Kano
Tuesday-Friday, 15.00-19.00; Saturday, 12.00-17.00

Dr. Esat Işık Cad. No: 62, Kadıköy
sj.k12.tr
saintjosephistanbulculture.wordpress.com

Public space installation: Inside-out Wisdom
11/09 – 10/11/2019
Tuesday-Wednesday, 10.00-18.00
Curator: Özge İnal
Artist: Gül Bolulu
Venue: Venezia Evleri, Nizam Mh. Albayrak Sk. No: 28/1, Büyükada

YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT

Solo exhibition: abra cadabra
11/09 – 03/11/2019
Monday-Friday, 10.00-19.00
Coordinator: Veysel Uğurlu
Artists: Halil Altındere

İstiklal Cd. No: 161, Beyoğlu
sanat.ykykultur.com.tr

THE QUINCENTANNIAL FOUNDATION MUSEUM OF TURKISH JEWS

Solo Exhibition: Unlimited
12/09 – 10/10/2019
Sunday-Thursday, 10.00-17.00
Friday, 10.00-13.00
Artist: Şeli Abut Benhabib

Bereketzade Mh. Büyük Hendek Cd. No: 39
muze500.com

HUNGARIAN CULTURAL CENTER

Solo exhibition: In Trace of the Tyrannusapiens
12/09 | - 10/11/2019
Monday-Saturday, 10.00-18.00
Artist: Levente Baranyai

Kağıthane Polat Ofis, İmrahor Cd. No: 23. B Blok, Kağıthane
isztambul.balassiintezet.hu

ARTER

Group exhibition: What Time Is It? (from Arter Collection)
13/09/2019 – 16/02/2020
Curator: Emre Baykal & Eda Berkmen
Artists: Mac Adams, Hüseyin Bahri Alptekin, Volkan Aslan, Aslı Çavuşoğlu, Cengiz Çekil, Marie Cool Fabio Balducci, Barış Doğrusöz, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Harun Farocki, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Al Hansen, Mona Hatoum, Eric Hattan, Vlatka Horvat, Ahmet Doğu İpek, Gülsün Karamustafa, Alicja Kwade, Sinan Logie, Jonas Mekas, Füsun Onur, İz Öztat, Nam June Paik, Seza Paker, Sigmar Polke, Reiner Ruthenbeck, Michael Sailstorfer, Sarkis, Serge Spitzer, Hale Tenger, Nil Yalter

Group exhibition: Words are Very Unnecessary (from Arter Collection)
13/09/2019 – 08/03/2020
Curator: Selen Ansen
Artists: Gökçen Dilek Acay, Vito Acconci, Nevin Aladağ, Meriç Algün, Francis Alÿs, Yto Barrada, Mehtap Baydu, Joseph Beuys, Geta Brătescu, George Brecht, Elina Brotherus, Stanley Brouwn, Sophie Calle, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Henning Christiansen, Elmas Deniz, Elisabetta Di Maggio, Osman Dinç, Didem Erk, Ceal Floyer, Leylâ Gediz, Ludwig Gosewitz, Rebecca Horn, Vlatka Horvat, Allan Kaprow, Ali Kazma, Milan Knížák, Daniel Knorr, Július Koller, Igor Kopystiansky, Alicja Kwade, Lene Adler Petersen, Sigmar Polke, Karin Sander, Sarkis, Roman Signer, Amikam Toren, Ken Unsworth, Franz Erhard Walther, Anne Wenzel, Akram Zaatari

Retrospective exhibition: Altan Gürman (from Arter Collection)
13/09/2019 – 16/02/2020
Curator: Başak Doğa Temür
Artist: Altan Gürman

Solo exhibition: Whitish
13/09/2019 – 08/03/2020
Curator: Emre Baykal
Artist: Ayşe Erkmen

Solo exhibition from Arter Collection: Hidden Conference
13/09/2019 – 19/01/2020
Curator: Başak Doğa Temür
Artist: Rosa Barba

Solo exhibition: She Waited for a While
13/09/2019 – 26/01/2020
Curator: Eda Berkmen
Artist: İnci Furni

Solo exhibition: offroad, v.2
13/09 – 15/12/2019
Curator: Selen Ansen
Artist: Céleste Boursier-Mougenot

Tuesday-Sunday, 11.00-19.00; Thursday, 11.00-20.00

Irmak Cd. No: 13, Dolapdere, Beyoğlu
arter.org.tr

BUYUKDERE35 ARTS AND CULTURE PLATFORM

Group exhibition: Forgetting Istanbul
13/09 – 09/11/2019
Tuesday-Saturday, 10.30-18.30
Artists: Memed Erdener, Selin Gömüç

Çayırbaşı Mh. Çayırbaşı Cd. No: 35, Büyükdere, Sarıyer
buyukdere35.com

MEŞHER

Group exhibition: Beyond the Vessel: Myths, Legends, and Fables in Contemporary Ceramics around Europe
13/09 – 22/12/2019
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00; Cuma | Friday,
11.00-20.00
Curator: Catherine Milner
Artists: Sam Bakewell, Bertozzi & Casoni, Vivian van Blerk, Christie Brown, Phoebe Cummings, Bouke de Vries, Malene Hartmann Rasmussen, Klara Kristalova, Elsa Sahal, Kim Simonsson, Carolein Smit, Jørgen Haugen Sørensen, Hugo Wilson

İstiklal Cd. No: 211, Beyoğlu
mesher.org

MOTHER CULTURE ISTANBUL

Group exhibition: Meryem ve Yusuf 
13/09 – 6/10/2019
Every day, 11.00-02.00 
Organised by Milo Conroy
Artists: Marysia Paruzel, Joseph Geagan
Venue: Urban, İstiklal Cd. Kartal Sk. No: 6/A, Beyoğlu

NUOVA ICONA, VENICE

Solo exhibition: About the View at Things from Different Angles
13/09 – 11/10/2019
Monday-Friday, 10.00-18.00
Curator: Dr. Vittorio Urbani
Artist: Stefan Dornbush
Venue: SUPA (Manzara), Suriye Pasajı, İstiklal Cd. No: 166/43 K: 4, Beyoğlu
nuovaicona.org

MUTUAL

Audio-visual event: The Spirits v2
13/09 – 14/09/2019
22.00-04.00
Artists: Bilal Yılmaz, Halil Doğramacı, Kubilay Turhan, Nurkan İlbahar, Emir Uysal, Meriç Savaş
Venue: Anahit Sahne, Tomtom Mh. Akarsu Sk. No: 1-2-4 D: 5, Beyoğlu

THE MEJID EFENDI MANSION

Group exhibition: Child Within | A selection from the Ömer Koç Collection
17/09 – 10/11/2019
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00
Organiser: Károly Aliotti
Artists: Murat Balcı, Ronit Baranga, Yto Barrada, Stefano Bombardieri, David Breuer-Weil, Paul Carey, Jean Baptiste Carpeaux, Keith Carter, Loris Cecchini, John Chillingworth,  Antoine de Saint-Exupéry, Snyder Dean, Yael Erlichmann, Jan Fabre, Nancy Fouts, Françoise Gilot, Murat Gök, Simon Groves & Tracy Johnson, Mona Hatoum, Ahmet Doğu İpek, Juneau Projects, Clementine Keith-Roach, Lloyd le Blanc, Luc-Olivier Merson, Polly Morgan, Ordinary Architecture, İrfan Önürmen, Pablo Picasso, Patricia Piccinini, Wilfred Pritchard, Elsa Sahal, Michael Schwarze, Erinç Seymen, Carolein Smit, Yaşam Şaşmazer, Sam Taylor-Wood, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Mehmet Ali Uysal, Fabio Viale, Bedwyr Williams, Daphne Wright, Erwin Wurm
Venue: Abdülmecid Efendi Köşkü, Kuşbakışı Cd. No: 18, Kuzguncuk, Üsküdar

ADAM SANAT EVİ

Solo exhibition: Titled #3: Read the Code
13/09 – 11/10/2019
Wednesday- Sunday, 16.30-19.00
Artist: Ozan D. Adam

Sıraselviler Cd. No: 24/2, Beyoğlu
adamsanatevi.business.site

PRINCES’ ISLANDS ART INITIATIVE

Solo exhibition: Particule Extraction – Un Continent en Substance
14/09 – 10/11/2019
Every day, 10.00-18.00
Curator: Mahmut Nüvit Doksatlı
Artist: Yann Le Crouhennec
Venue: Büyükada Cumhuriyet Meydanı

Public space installation: Films Running through the Island
14/09 – 10/11/2019
Tuesday-Sunday, 12.00-19.00
Artist: Mine Ölce
Venue: To be announced.
ylc-ylc.com

AL MA'MAL FOUNDATION FOR CONTEMPORARY ART & IBRAAZ

Book launch: theDISCORD, Benji Boyadgian
14/09/2019, 15.00-18.00
Participants: Benji Boyadgian (artist), Başak Şenova (editor), Ali Akay (author), Başak Şenova (author), Behzad Khosravi Noori (author), Jack Persekian (author), Jonatan Habib Engqvist (author), Sinan Logie (author), Timo Tuhkanen (author)
Venue: Depo İstanbul, Tütün Deposu, Lüleci Hendek Cd. No: 12, Tophane

BURGAZADA CULTURE AND DEVELOPMENT ASSOCIATION

Performance: SILENT CRY - Ürpertikler
14/09-21/09/2019
Every day, 10.00-17.00
Artist: Ayla Ay

Burgazadası Kültür ve Kalkınma Derneği bahçesi, Aya Nikola Mevkii No: 2 Burgazada

ARTHAN GALERİ

Group exhibition: Post-Anthropocene
09/09 – 26/10/2019
Monday-Saturday, 10.00-21.00; Tuesday, 10.00-18.00
Curator: Begüm Alkoçlar
Artists: Bahadır Yıldız, Buğra Erol, Hüseyin Aksoy, Hamza Kırbaş, Zeynep Çilek Çimen

Kurşunlu Han, Arap Cami Mh. Kürekçiler Kapısı Sk. No: 47/7, Perşembe Pazarı, Karaköy, Beyoğlu
arthan.co

ISTANBUL TECHNICAL UNIVERSITY DEPARTMENT OF FINE ARTS

Group exhibition: meta-morphose Transformation of ‘Commodity’
14/10 – 08/11/2019
Monday-Friday, 09.00-18.00
Artists: Aylin Akarvardar, Emine Ayan, Şennur Baltaş, Özge Candan, Ferhan Gözgü Çelik, Eylül Doğruel, Damla Duru, Selçuk Fergökçe, Pınar Genç, Mehmet Güler, Güngör Güner, Kumsal Güvenli, Desen Halıçınarlı, Oğuz Haşlakoğlu, Hulki Korkut İlhan, Zeynep İşler, Aynur Karakaş Karaağaç, Ali Ersan Karadeniz, Harun Eray Kayadelen, Ahmet Keskin, Hülya Küpçüoğlu, Erkut Örs, Murat Özen, Meliha Sözeri, Ridade Tuncel
Venue: Istanbul Technical University Taskisla Campus, Harbiye Mh. Taşkışla Cd.
No: 2, Şişli
sanat.itu.edu.tr

KUNDURA CINEMA

Screening series of single channel videos, short films and feature film: As Real Becomes Surreal
14/09 – 09/11/2019
Saturday only, 13.30-15.30, 17.00-18.30
Curator: Pia Chakraverti-Wuerthwein, S. Buse Yıldırım
Artists: Lucien Castaing-Taylor & Verena Paravel, Natalie Cubides-Brady, Payal Kapadia, Barbara Marcel, Su Ming-Yen

Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No: 1, Beykoz
beykozkundura.com/sinema

OGLİV PLATFORMU

Solo exhibition: For the Eye
15/09 – 10/11/2019
Every day, 12.00-18.00
Curator: Esmer Erdem
Artist: Lalehan Uysal
Ogliv Çengelköy Yerleşkesi Sarı Köşk, Çengelköy Mh. Deftaroğlu 2 Sk. No: 37, Çengelköy

23.5 HRANT DINK SITE OF MEMORY

Workshop: A Look at Armenian Culture and History through Hrant Dink’s Office
15/09/19 Sunday, 14.00-15.30
25/09/19 Wednesday, 18.00-19.30
Organiser: Sena Başöz

Workshop: Archeology of Memory
19/09/2019
Thursday, 14.30-16.30
Organiser: Sena Başöz

Guided Tour: 23.5 Hrant Dink Site of Memory
05/10/19
Saturday, 16.00-17.00

Workshop: Memory Sites
20/09/19
Friday, 15.00-17.00
Organiser: Nayat Karaköse

Places are limited. Please contact yirmiucbucuk@hrantdink.org

Halaskargazi Cd. Sebat Apt. No: 74, K:1, D:1 Osmanbey, Şişli, İstanbul
yirmiucbucuk.org

BOYSAN’S HOUSE

Paranormal installation: Let The Good Times Roll
15/09 – 30/09/2019
Every day except Sunday, 13.00-20.00
Artists: İyi Saatte Olsunlar

Cumhuriyet Cd. Üftade Sk. Latif Apt. No: 10/3, Şişli
boysaninevi.com

PASAJ

Solo exhibition and workshop: Manuscript in Motion ‘Yüksek Sanat Kurulu’
17/09 – 11/10/2019
Wednesday-Friday, 14.00-19.00; Saturday, 11.00-15.00
Artist: Gülçin Aksoy

Group exhibition and workshop: (d)estructure
17/10 – 10/11/2019
Wednesday- Friday, 14.00-19.00; Saturday, 11.00- 15.00
Curators: PASAJ Sanatçı İnisiyatifi & Laura Salas Redondo, Erick González León & Cecilia Guida
Artists: Colectivo el puente_lab (Juan Esteban Sandoval & Alejandro Vásquez Salinas), Mariangela Aponte Núñez

Nimet Han, Mumhane Cd. No: 45/29, Karaköy
pasaj.org

SANATATAK

Concert: Animal Charm
17/09/2019, 20.30-24.00
Organiser: Ayşegül Sönmez (Sanatatak)
Artists: Pervin Chakar, Volkan İncüvez, Güç Başar Gülle, Kırkbinsinek, Ağaçkakan, Farazi V Kayra, Göksenin Yıldırım Blues Band, Ceyda Köybaşıoğulları
Venue: Babylon Bomonti, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Merkez Mh. Silahşör Cd. Birahane Sk.
No: 1, Şişli
sanatatak.com

HOUSE OF TASWIR

Group exhibition and performance: Wednesday Society: The Couch of Meret Oppenheim Homage to Beral Madra
18/09 – 10/10/2019
Monday-Saturday, 09.00-18.00
Curator: A.S. Bruckstein Çoruh ve | together with Sinan Eren Erk & Hanna Lehun
Artists: Meret Oppenheim, Rebecca Horn, Natela Iankoshvili, Gülçin Aksoy, Tony Chakar, House of Taswir
Venue: Artam Antik A.Ş. Müzayede | Antik Palace, Maçka Talim Yeri Sk. No: 2, Beşiktaş
taswir.org

KRANK ART GALLERY

Solo exhibition: Syncretic
18/09 – 03/11/2019
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00
Exhibition tour and workshop with the artist: 21/09/2019, 16.00-18.00
Artist: Maria Paz Bascuñan
Venue: Le Meridien
Istanbul Etiler, Cengiz Topel Cd. No: 39, Etiler
krankartgallery.com

MARTCH ART PROJECT

Solo exhibition: Along the Wave
18/09 – 16/11/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-19.00
Artist: Sadık Arı
Firuzağa Mh. Bostanbaşı Cd. No: 4B, Beyoğlu
martch.art

TEKTROPE ARTIST RESIDENCY

Conversation (a reposition): Precarious Gossips
18/09/2019
18.00-open ended
Curators: Fette Sans & Marie von Heyl 
Artists: Fette Sans, Marie von Heyl, in collaboration with TekTrope
Venue: The Marmara Pera Hotel, Meşrutiyet Cd. Tepebaşı, Beyoğlu 
Reservation: irmakart@gmail.com

TEACHER NETWORK

Encounters: Ecology and Education
18/09/2019, 18.00-19.30
Organised by İKSV Alt Kat, Teacher Network, Pera Museum
Participants: Burcu Meltem Arık, Yester Özmerinoğlu
Venue: İKSV Alt Kat, Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Nejat Eczacıbaşı Binası Kat -1, Şişhane

Encounters: Forest Pedagogy
4/10/2019, 17.30-19.30
Organised by İKSV Alt Kat, Teacher Network, Pera Museum
Participant: Şahin Çevik
Venue: Pera Museum, Asmalı Mescit Mh. Meşrutiyet Cd. No: 65, Tepebaşı, Beyoğlu

Encounters: Cycles of Nature in the Classroom: Ecology Calendar
17/10/2019, 18.00-20.00
RSVP: irmakakinci@sabanciuniv.edu
Organised by Teacher Network
Participant: Özge Oğuz
Venue: Teacher Network, Hacımimi Mh. Serdar-ı Ekrem Cd. No: 30/C, Beyoğlu

1 Teacher 1 Discipline: 1 Teacher 1 Nature Conservator
04/11/2019, 17.00-20.00
RSVP: irmakakinci@sabanciuniv.edu
Organised by Teacher Network
Participants: Nilüfer Araç, İklim Bahar Gören, Gözde Durmuş

From Teacher To Teacher
02/11/2019, 14.00-17.00
RSVP: irmakakinci@sabanciuniv.edu
Organised by Teacher Network
Venue: İKSV Alt Kat, Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Nejat Eczacıbaşı Binası Kat -1, Şişhane

Encounters: Language of Trees and My City
12/10/2019, 10.00-13.00
RSVP: irmakakinci@sabanciuniv.edu
Organised by ÇEKÜL Foundation
Participants: Şahin Çevik, Gökçen Hazen
Venue: Emirgan Şerifler Yalısı, Emirgan Mh. Sakıp Sabancı Cd. No: 52

ogretmenagi.org

BARIN HAN

Solo exhibition: Atonal ‘9 Solo’
19/09 – 17/11/2019
Tuesday-Sunday, 11.00-19.00; Thursday, 11.00-20.00
Curator: Bengü Gün
Artists: Merve Denizci, Rafet Arslan, Metin Ünsal, Emre Zeytinoğlu, İrfan Önürmen, Fulya Çetin, Numan Okutan, Eda Soylu, Cins

Barın Han, Binbirdirek Mh. Boyacı Ahmet Sk. No: 4, Fatih

VERSUS ART PROJECT

Solo exhibition, happening, sound installation, installation: Cave
19/09 – 28/09/2019
Artist: Vahit Tuna

Kişisel sergi | Solo exhibition: Apparatus
10/10 – 09/11/2019
Artist: Ege Kanar
Tuesday- Saturday, 11.00-19.00

Hanif Han, Gazeteci Erol Dernek Sk. No: 11/3, Beyoğlu
versusartproject.com

YANKÖŞE

Public artwork: Untitled
19/09/2019 – 20/03/2020
Every day
Organised by Kahve Dünyası
Artist: Vahit Tuna
Venue: Ömer Avni Mh. Meclis-i Mebusan Cd. No: 85 Kabataş, Beyoğlu

BOZLU ART PROJECT

Solo exhibition: Ali Alışır: 2009-2019 ‘Book Presentation and Selection of Works’
24/09 – 26/10/2019
Curator: Oğuz Erten
Artist: Ali Alışır

Solo exhibition: Autopoiesis
05/11 – 14/12/2019
Curator: Oğuz Erten
Artist: Semih Zeki
Monday-Saturday, 10.00-18.00

Mongeri Binası, 19 Mayıs Mh. Dr. Şevket Bey Sk. No: 5, Şişli
bozluartproject.com

GALERİ BİNYIL

Group exhibition: A loop of sailboat on seven continents
19/09 – 28/10/2019
Monday- Saturday, 10.00-20.00; Sunday, 12.00-18.00
RSVP: Mehmet Arif Erdem (+90 532 401 15 05)
Curator: İlknur Şanal
Artists: Işık Aslıhan, Beyza Boynudelik, Erdal Görgün, İbrahim Göksungur, Gökhan Gümilcine, Dinçer Güngörür, Feza Güvenal, Ayla İmre, Gülcan Karadağ, Şükrü Karakuş, Cemile Karayavuz, Yasemin Keltek, Şela Mistriel, Lena Morfogeni, Gökçe Oflu, Roş Ruhiye Onurel, Çetin Özer, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Doruk Pireci, Hüseyin Rüstemoğlu, Gül Yasa, Batuhan Yüce
Venue: Hamam Arts Hub, Kuruçeşme Mh. Kuruçeşme Cd. No: 41, Beşiktaş
galeribinyil.com.tr

GALERİ IŞIK TEŞVİKİYE

Group exhibition: ÉCHO-İstanbul-Paris-Villes, Sons et Histoires
20/09 – 12/10/2019
Monday-Saturday, 10.00-20.00
Curator: Pınar Çevikayak Yelmi & Charlotte Roux
Artists: Antoine Auger, Pınar Çevikayak Yelmi, Sertaç Kakı, Anne Kropotkine, Charlotte Roux
Venue: Galeri Işık Teşvikiye, Teşvikiye Cd. No: 6, Nişantaşı
soundsslike.com

PRINCES’ ISLANDS ARTISTS INITIVATIVE

Princes’ Islands Open Studio Days
20/09, 21/09, 22/09, 28/09, 5/10, 12/10, 19/10, 26/10/2019
14.00-18.00
Organiser: Mahmut Nüvit Doksatlı
Artists: Gül Bolulu, Nuray Karşıcı, Fikret Parlak, Fatma Sağ Tunçalp, Hüseyin Tunçalp
Venue: Studios of the artists, Büyükada

POŞE & PERFORMISTANBUL

10-hour performance: eggs and potatoes and eggs
22/09/2019, 10.00-20.00
Artist: Mk Yurttaş
Venue: poşe, Caferağa Mh. Rızapaşa Sk. No: 2/1, Kadıköy
pose-hello.com
performistanbul.org

IRIS ANDRASCHEK

Solo exhibition: Sapun Ghar
25/09 – 16/10/2019
Tuesday-Saturday, 14.00-19.00
Curator: Franziska Niemand
Artist: Iris Andraschek
Venue: Blok Art Space, Büyük Valide Han, 53 numaralı oda, Mercan Mh. Çakmakçılar Yokuşu No: 31, Fatih
sapunghar.com

ISTANBUL KÜLTÜR UNIVERSITY

Group exhibition, performance: Hominid
07/09 – 07/10/2019
Tuesday-Saturday, 10.00-19.00
Curators: İlayda Akar, Umay Çise Kurt
Artists: Aybars Adıgüzel, Cengiz Çavuşoğlu, Çağdaş Erçelik, Ecem Durgun, Malik Bulut, Mehmet Ali Yıldız, Metin Alper Kurt, Nazlı Kocaçınar, Seydi Murat Koç, Umay Uzay, Umut Kambak
Venue: Sumahan, Arap Cami Mh., Bankalar Cd., Aylak Sk, No:1/A, Beyoğlu
bit.ly/31ETTp3

Group exhibition: Spiral Jetty
25/09 – 23/10/2019
Monday-Friday, 09.00-18.00
Artists: Ahmet Duru, Alper Aydın, Gökçe Erhan, Yüksel Dal

Group exhibition: Threshold of Modernity – Lignum
30/10 – 27/11/2019
Artists: Hakkı Anlı, Ayhan Türker, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Naci Kalmukoğlu, Fahrelnissa Zeid, Hoca Ali Rıza, Kadri Aytolon

Istanbul Kültür University Art Gallery Ataköy Campus (İKÜSAG), Ataköy, 10. E5 Karayolu Üzeri, Bakırköy

MECRA

2 day performative salon, hybrid readings, lecture and sound performance: Hydro-Salon for Embodied Aqueousness
28/09 – 29/09/2019
Saturday, 19.30-22.00
Sunday, 14.00-20.00
Curator: Kübra Uzun
Artist: Selin Davasse

Caferağa Mah. Dumlupınar Sk.No:5 Kat:1, Kadıköy

MİLLİ REASÜRANS SANAT GALERİSİ

Solo exhibition: Butterfly Effect
03/10 – 30/11/2019
Tuesday-Saturday, 11.00-18.30
Curator: Marcus Graf
Artist: Kadri Özayten

Maçka Cd. No: 35, Şişli
millireasuranssanatgalerisi.com

Panel: Hoşçakal Dünya “Ekolojik Krize Dair Güncel Yaklaşımlar”
12/10/2019, 10.00-18.00
Organisers: Eylül Alnıaçık, Gözde Filinta
Venue: SALT Galata, Bankalar Cd. No: 11, Beyoğlu

STUDIO OSSIDIANA

Exhibition and radio broadcasting: Büyükada Songlines
01/11 – 10/11/2019, 10.00-18.00
Organisers: Alessandra Covini, Giovanni Bellotti, Sera Tolgay, Daniel Marshall
Artist: Studio Ossidiana
Participants: Açık Radyo, Dünya Mirası Adalar
Twin Mansions, Anadolu Kulübü, Büyükada- Nizam, Yirmiüç Nisan Cd. No: 44, Adalar

studio-ossidiana.com

Yukarı
madebycat ®